Kudret ve Hafıza: Gücün Sanatı

“Kudret ve Hafıza, Gücün Sanatı” sergisi ile geçmişimizin kültürel birikimi ve köklü Darphane geleneğimiz meraklıları ile buluşuyor.

“Cumhuriyetimizin 100'üncü Yılı Etkinlikleri” kapsamında Darphane ve Damga Matbaası koleksiyonlarındaki, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi nişan, sikke, madalya, hatıra para ve kıymetli evraktan oluşan objeler sergilendi.

Yer
Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi
Tarih
2023
İş Veren
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü
Mekân

“Kudret ve Hafıza, Gücün Sanatı” sergisi Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Anadolu Salonu’nda açıldı.

“Kudret ve Hafıza, Gücün Sanatı” sergisi ile geçmişimizin kültürel birikimi ve köklü Darphane geleneğimiz meraklıları ile buluştu.
Detay

Coğrafyamızdan dünyaya dağılan, medeniyet ve estetik Darphane bünyesindeki zenginliklerde kendini gösteriyor.

İcadından itibaren öncelikle gücün ve iktidarın sembolü olan sikkeler, ait oldukları dönemlerin aracısız tanıkları olan nişanlar ve madalyalar, hatıra paralar ve kıymetli evraklar bu sergi ile birlikte ziyaretçiye sunuluyor. Kudret ve Hafıza, Gücün Sanatı Sergisi ile geçmişten günümüze ulaşan bir mirasın panoramasını sunmak, aracısız ve alternatif bir tarih okumasına zemin oluşturmak amaçlanıyor.

Her bir parça, tarihimizin farklı bir dönemini ve bu dönemlerin estetik değerlerini yansıtan birer sanat eseri olarak öne çıkıyor.

Bu eşsiz objeler, aynı zamanda taşıdıkları semboller ve detaylarla, dönemin siyasi ve kültürel dinamiklerini anlamamıza da yardımcı oluyor. Sergi, tarihimizin görkemli geçmişini ve bu geçmişin günümüze nasıl ilham verdiğini ziyaretçilere sunmayı amaçlıyor.

Nişan ve madalyaların ince işçiliği, o dönemin sanat anlayışını ve zanaatkârlarının ustalığını gözler önüne seriyor.

Nişan ve madalyaların ince işçiliği, o dönemin sanat anlayışını ve zanaatkârlarının ustalığını gözler önüne seriyor.

Sonraki Proje
Kızılay Esir Mektupları